f1records.eu Artykuły Louis Chiron - książę Grand Prix

Louis Chiron - książę Grand Prix

Damian Waga, 2013-06-22
Spis treści:


  Młodość Louisa Chirona

  Louis Alexandre Chiron urodził się w Księstwie Monako 3 sierpnia 1899 roku. Jego ojciec był Francuzem, więc posiadał także francuskie obywatelstwo. Już jako nastolatek zakochał się w samochodach. W wieku 18 lat, gdy w Europie już od kilku lat toczyła się I Wojna Światowa, zapisał się do Armii Francuskiej służąc jako artylerzysta. W 1919 roku został osobistym kierowcą Marszałka Ferdynanda Focha.

  Po zakończeniu służby w wojsku rozpoczął karierę wyścigową. Wcześniej jeszcze przez krótki czas pracował w Hotel de Paris jako "partner do tańca" dla zamożnych dam. Pierwsze wyścigi w jakich brał udział w swoim Bugatti organizowane były przez Moto Club de Nice.

  Pierwsze wyścigi i zwycięstwa

  Chiron w Bugatti 45 po zwycięstwie w Klausen. Chiron w Bugatti 45 po zwycięstwie w Klausen.

  W roku 1924 Chiron wygrał swój pierwszy wyścig w karierze, jednak była to rywalizacja w wyścigu górskim, polegająca na jak najszybszym wjechaniu samochodem na szczyt góry. Chiron startował w takich wyścigach różnymi samochodami Bugatti aż do lat 30 wygrywając 26 wyścigi, w tym jedną rundę Mistrzostw Europy w roku 1930 rozgrywaną w Szwajcarii na przełęczy Klausen. Prawdopodobnie to właśnie tam zaliczył ostatni wyścig górski w roku 1932.

  W 1926 roku ścigał się dla Alfreda Hoffmana spadkobiercy farmaceutycznej spółki Hoffman-La Roche. Jedną z firm Hoffmana produkowała świece zapłonowe które Hoffman chciał promować montując je w Bugatti Chirona. W tym też roku Chiron wygrał swój pierwszy wyścig w karierze - Circuit des Gattieres, a w niecały miesiąc później pierwszy wyścig cyklu Grand Prix – GP du Comminges. W marcu 1927 wygrał kolejny wyścig – Grand Prix Provence, wszystkie trzy zwycięstwa odniósł prowadząc Bugatti T35.

  Rudolfa Caracciola, Niemiecka gwiazda międzywojennych wyścigów kiedyś powiedział: "Przed wyścigiem zwykł chodzić wokół swojego samochodu, i mówił do niego jak do konia, potem siadał z uśmiechem w samochodzie."

  Starty w zespole Ettore Bugatti

  Chiron w Bugatti 35C w Targa Florio w 1928. Chiron w Bugatti 35C w Targa Florio w 1928.

  W 1928 roku pomiędzy jazdami dla Hoffmana pracował w zespole Bugatti. Po trzech zwycięstwach w lokalnych wyścigach i Premio Reale di Roma wystartował w wyścigu Le Mans 24 godziny samochodem Chrysler 72, jednak nie ukończył go. W dalszej części sezonu wygrywał jeszcze w Grand Prix Marne, San Sebastian, Hiszpanii i Włoch. Po romansie z żoną Hoffmana Alice został zwolniony i zastąpiony przez swojego najlepszego przyjaciela Rene Dreyfusa. Sam Chiron rozpoczął jazdy w fabrycznym zespole Ettore Bugatti.

  W kolejnym sezonie Chiron wystartował w wyścigu Indianapolis 500, które zakończył na 7 miejscu. Ponownie wystartował w Le Mans 24 tym razem samochodem Stutz DV 32, i ponownie wyścigu nie zdołał ukończyć. W lipcu przyszedł czas na trzy zwycięstwa kolejno w Grand Prix Niemiec, Grand Prix Hiszpanii i Grand Prix San Sebastian.

  To właśnie zwycięstwo w Grand Prix Niemiec przyniosło Chironowi rozgłos na świecie po tym jak pokonał całą czołówkę Niemieckich kierowców z przewagą14 minut nad najlepszym Mercedesem i 11 nad drugim na mecie Georgesem Phillippe, który jechał takim samym Bugatii jak Monakijczyk. Podobno gdy Adolf Hitler gdy w drodze na tor dowiedział się o prowadzeniu Chirona, nakazał zawrócić swojemu szoferowi z powrotem do Berlina.

  Wspomagał Antonego Noghèsa w zorganizowaniu w swoim kraju pierwszego Gran Prix, które pierwszy raz odbylo się właśnie w roku 1929. Dziś Grand Prix Monako to najsłynniejszy wyścigu Formuły 1.

  Rok 1930 to kolejne starty w fabrycznym Bugatti T35C, którym wygrał Grand Prix Lyonu i Belgii. Chiron po raz pierwszy wystartował w swoim domowym wyścigu Grand Prix Monako, które zorganizowano po raz drugi w historii, i zajął drugie miejsce. Drugie miejsce zajął także w wyścigu Targa Florio oraz Premio Reale di Roma.

  Chiron w Bugatti T51 w GP Monako w 1931. Chiron w Bugatti T51 w GP Monako w 1931.

  W sezonie 1931 Bugatii zadebiutowało nowym samochodem Typ 51. Pierwszy start Chirona tym samochodem przypadł na Grand Prix Monako, które wygrał z przewagą czterech sekund nad Luigi Fagiolim w Maserati. W tym roku zadebiutowały Mistrzostwa Europy Kierowców, składające się z trzech wyścigów: Grand Prix Włoch, Francuskiego Automobilklubu i Belgii.

  Chiron wziął udział we wszystkich trzech wyścigach z czego jeden wygrał – Grand Prix Francji, a pozostałych nie ukończył. Ostatecznie Mistrzostwa z 12 punktami zakończył na 4 miejscu (ówcześnie mniejsza liczba punktów dawała wyższe miejsce). Oprócz wyścigu we Francji Chiron wygrał rywalizację na torze w Brnie w Czechosłowacji.

  Kolejny rok rozpoczął się całkowitą dominacją Alfy Romeo z samochodem B P3. Tazio Nuvolari, Rudolf Caracciola, Baconin Borzacchini i Giuseppe Campari niepodzielnie panowali na torach Grand Prix na początku sezonu, wygrywając wszystkie wyścigi w jakich zespół wziął udział. Mimo tego Chiron zdołał wygrać w tym roku pod nie obecność fabrycznej Alfy Romeo Grand Prix Dieppe i Nicei, oraz rywalizując bezpośrednio z Alfami zespołu Scuderia Ferrari wyścig na torze w Brnie. Także w 1932 organizowano Mistrzostwa Europy Kierowców. Wszystkie trzy wyścigi wygrały Alfy Romeo, natomiast Chiron Grand Prix Francji ukończył za trzema Alfami na czwartym miejscu, a sezon na piątym.

  Starty w Scuderia CC i Scuderia Ferrari

  W Alfa Romeo Tipo-B P3 w GP Monako w 1934. W Alfa Romeo Tipo-B P3 w GP Monako w 1934.

  W roku 1933 postanowił przesiąść się do Alfy Romeo, zakładając wspólnie z Rudolfem Caracciolą zespół Scuderia CC i zatrudniając dwóch mechaników z Mediolanu. Samochód Niemca został pomalowany na biały z niebieskim paskiem, a samochód Chirona był niebieski z białym paskiem. Już w pierwszym starcie Carraciloa rozbił w treningu przeg GP Monako swoją Alfę Romeo.

  Na początku roku Chiron wygrał 24-godzinny wyścig na torze Spa-Francorchamps w parzez Luigi Chinettiem, następnie na kolejne wyścigi Grand Prix dołączył do zespołu Scuderia Ferrari.

  Pod koniec roku wygrał Grand Prix Marsylii i Hiszpanii oraz trzeci raz z rzędu Masarykuv Okruh na torze w Brnie. W tym roku nie organizowano Mistrzostw Europy.

  W Grand Prix Monako w 1934, Chiron zadebiutował za kierownicą Alfy Romeo Tipo-B P3. Wyścig ukończył na drugim miejscu.

  Rok 1934 to także zwycięstwa w Grand Prix Casablanki, Francji i Marne dla zespołu Scuderia Ferrari. Natomiast w roku 1935 wygrał Grand Prix Lorriane, a reaktywowane Mistrzostwa Europy zakończył na 9 po ukończeniu Grand Prix Belgii na trzecim miejscu. Był to ostatni rok wielkich sukcesów Chirona.

  Ostatnie lata startów w Grand Prix

  Za kierownicą MErcedesa w Eifelrennen w 1939. Za kierownicą MErcedesa w Eifelrennen w 1939.

  W 1936 przeniósł się do zespołu Daimler-Benz AG, aby zasiąść za kierownicą Mercedesa W25K, jednak ten rok należał już nie do Mercedesa a do drugiego Niemieckiego producenta Auto Union. Najlepsze miejsce jakie Chiron zajął to 6 w Grand Prix Penya Rhin i Eifelrennen. W Mistrzostwach Europy wziął udział jedynie w dwóch wyścigach i obu nie ukończył.

  W Grand Prix Monako po ustatnowieniu najszybszego czasu na pierwszym okrążeniu, wpadł w poślizg na plamie olejuz samochodu Mario Tadiniego i rozbił się. W tym samym miejscu także na 2 okrążeniu swoje samochody rozbili Eugenio Siena, Manfred von Brauchitsch i Giuseppe Farina. Pod koniec roku rozstał się z Mercedesem.

  Po nieudanym sezonie w Mercedesie Chiron wycofał się z rywalizacji w wyścigach Grand Prix, skupiając się na wyścigach Sportscarów. Dołączył do ekipy Talbota wygrywając Grand Prix Francji. Rok później wystartował jedynie w Le Mans 24 którego jak przed rokiem nie ukończył. Był to ostatni wyścig Monakijczyka przed wybuchem II Wojny Światowej.

  Jeszcze przed wybuchem wojny jego była dziewczyna Alice Hoffman wyszła za mąż za Rudolfa Carraciolę.

  Po wybuchu Wojny ponownie służył w Armii Francuskiej, jednak po kapitulacji tego kraju przeniósł się do neutralnej Szwajcarii. Pomógł także jednemu pilotowi sił alianckich zastrzelonemu przez wroga przedostać się przez Francję i Pireneje do Hiszpanii, a ostatecznie do Anglii.

  Powojenny powrót do wyścigów

  Po II Wojnie Światowej postanowił powrócić do ścigania się. Tym razem dołączył do zespołu Automobiles Talbot-Darracq. W roku 1946 nie wygrał żadnego wyścigu, ale dwa razy stawał na podium w wyścigach aut klasy Grand Prix (Coupe de la Résistance, Coupe René le Bègue) oraz w wyścigu Coppa Brezzi rozgrywanym samochodami typu Voiturette.

  W tym roku AIACR powołała do życia Formułę 1, która zastępowała przed wojenną klasę wyścigową Grand Prix. Pierwszym wyścigiem Formuły 1 w jakim Chiron wziął udział było Grand Prix Valentino w Turynie (pierwszy wyścig F1 w historii). Wyścig ukończył na 7 miejsce jadąc Alfą Romeo 158 dla zespołu Ecurie Autosport.

  Starty w zespole Ecurie France

  Chiron w GP Wielkiej Brytanii w 1949 (Talbot-Lago T26C). Chiron w GP Wielkiej Brytanii w 1949 (Talbot-Lago T26C).

  Jeszcze w roku 46 przeniósł się do innego francuskiego zespołu Ecurie France. W 1947 dla tego zespołu wygrał dwa wyścigi Grand Prix Comminges i Francji. Oba wyścigi były rozgrywane na zasadach Formuły 1. Sezon 1947 rozpoczął się bardzo nietypowo dla Chirona jak i dla kilku innych kierowców. Monakijczyk i dziesięciu innych kierowców nie mogło wystartować w Zimowym Grand Prix Szwecji ponieważ statek na którym były samochody 11 zawodników utknął na krze.

  Lata 1948-49 to kolejne start dla Ecurie France i zwycięstwo na torze Silverstone w Grand Prix Wielkiej Brytanii w roku 1948 i na torze Reims-Gueux w Grand Prix Francji w 1949.

  12 grudnia Chiron wystartował w Gran Prix Gerenała Juana Perona – pierwszym wyścigu od Indy500 w 1929 rozgrywanym po drugiej stronie Atlantyku.

  W roku 1949 podczas wielkiego bankietu z okazji pierwszego powojennego rajdu Monte Carlo w obecności innych kierowców, organizatorów i celebrytów oskarżył Helle Nice (Francuską kierowcę) o bycie agentem Gestapo w czasie wojny. Ironiczny wydźwięk tej sprawie dodawał fakt że przed wojną to Chiron mógł jeździć w zespołe Mercedes-Benz, który to naziści używali jako przedmiot propagandy dla ich filozofii wyższości rasowej, w czasie, gdy jego żydowski kolega i rywal René Dreyfus nie mógł tego zrobić. Jego nieuzasadnione twierdzenie zniszczyło życie Nice, a ona sama zmarła w nędzy odrzucona przez wszystkich.

  Starty w Mistrzostwach Świata

  Z początkiem roku 1950 Chiron pozostawał w Argentynie startując w trzech wyścigach dla ekipy Écurie Helvetic. Po powrocie do Europy dołączył do zespołu Officine Alfieri Maserati, który wystawiał 4CLT/48 w pierwszym sezonie Mistrzostw Świata Kierowców rozgrywanych na zasadach Formuły 1. Pierwsze punkty MŚ i jedyne w tym sezonie zdobył w Monako zajmując trzecie miejsce.

  Rok później wrócił do samochodu Talbot-Lago, ale tym razem prywatnego zespołu Écurie Rosier, wcześniej jeszcze startując w jednym wyścigu Mistrzostw Świata dla Enrico Platé. Ten rok nie był udany – w mistrzostwach nie zdobył ani jednego punktu, a najwyższe miejsce poza mistrzostwami to 3 w Grand Prix Albi. Wystartował także po raz pierwszy po wojnie w Le Mans 24 godziny, ale tego wyścigu zgodnie z tradycją nie ukończył.

  Rok 1952 to przerwa w ściganiu. Chociaż został zgłoszony w trzech wyścigach Formuły 2 przez Enrico Platé to w żadnym nie wystartował.

  Rok później powrócił do Mistrzostw Świata kierowców prywatnym samochodem Osca 20, jednak wystartował tylko w dwóch wyścigach. Wystartował także w trzech rundach nowo powstałych Mistrzostw Świata samochodów Sportscar. W tych mistrzostwach ścigał się dla zespołu Scuderia Lancia, jednak żadnego wyścigu nie ukończył. Na pocieszenie zostało tylko dwukrotne zdobycie drugiego miejsca w wyścigach Formuły 2 – w Grand Prix Syrakuz i Sables d'Olonne.

  Starty w MŚ Sportscar i w rajdach

  Chiron podczas Rajdu Monte Carlo. Chiron podczas Rajdu Monte Carlo.

  W sezonie 1954 Chiron nie startował w wyścigach Formuły 1 i 2, skupiając się jedynie na startach w samochodach Sportscar i rajdach. Jedyny wyścig jaki ukończył było to Carrera Panamericana. W tym roku wystartował w Rajdzie Monte Carlo i wygrywając go, sprawił że znów było o nim głośno.

  Do dziś jest jedynym kierowcą z Monako, który wygrał Grand Prix Monako oraz Rajd Monte Carlo oraz jedynym kierowcą w historii, który w ogóle wygrał te dwie prestiżowe imprezy.

  W tym też roku wystartował w Rajdzie de Sestrières, który ukończył na 17 miejscu.

  Zakończenie kariery

  W 1955 roku wystartował już po raz ostatni w Mistrzostwach Świata Formuły 1 w Grand Prix Monako. Mając wtedy 55 lat 292 dni został najstarszym kierowcą, który wystartował w wyścigu Mistrzostw Świata i go ukończył. Po tym wyścigu jeszcze dwa razy został zgłoszony do Grand Prix Monako, ale nie wystartował w nich. W roku 1958 nie zakwalifikował się do wyścigu, ale mając 58 lat i 288 dni został najstarszym kierowcą, który został zgłoszony do wyścigu Mistrzostw Świata Formuły 1. Oba te rekordy zostają nie pobite aż do dziś.

  Ostatnim wyścigiem w który Chiron wziął udział było Mille Miglia zaliczane do Mistrzostw Świata Sportscarów w roku 1957. Zajął wtedy 103 miejsce jadąc samochodem Citroën DS19.

  Po przejściu na wyścigową emeryturę został komisarzem generalnym Grand Prix Monako oraz Rajdu Monte Carlo, sprawował tą funkcję aż do swojej śmierci 22 czerwca 1979 w wieku niespełna 80 lat.

  Znaczek Czeskiej poczty. Znaczek Czeskiej poczty.

  Chiron a Europa wschodnia

  Louis Chiron poza swym rodzinnym Monako najbardziej znany jest w Republice Czeskiej, a wcześniej w Czechosłowacji. Sześciokrotnie wystartował w Grand Prix Czechosłowacji w latach 1931-35 i 1949, wygrywając je trzykrotnie z rzędu. Cztery razy stawał w tym wyścigu na podium. Do II Wojny Światowej byl jedynym kierowcą z poza Niemiec.

  Do dziś u naszych południowych sąsiadów o osobach które jeżdżą szybko na drogach mówi się „Jezdí jak Širón” ("Jeździ jak Chiron").

  W roku 2012 Czeska Poczta wypuściła serię znaczków z wizerunkiem Chirona.

  W wieku 15 lat poznał pewną rosyjską księżniczkę, właścicielkę willi w Monte Carlo. Prwadopodobnie jej kierowca uczył Chirona jazdy samochodem.

  W roku 1936 wystartował w pierwszym Grand Prix Węgier Mercedesem W25K. Wyścigu nie ukończył.

  W roku 1930 gdy Chiron jeździł w wyścigach górskich i wygrał jedyne takie zawody rangi Mistrzostw Europy, jedna z rund rozgrywana była w Tatrach w okolicach Zakopanego. Nie ma jednak żadnych źródeł, które wskazywały by na to czy Chiron wystartował w wyścigu w Polsce, ponieważ znamy tylko zwycięzców poszczególnych wyścigów z tamtych lat.

  Jedyne pewne powiązanie Chirona z Polską, to czas kiedy to był prywatnym kierowcą Ferdynanda Focha. Foch od roku 1920 został Marszałkiem Polski, a wcześniej Marszałkiem Francji i polowym Marszałkiem Wielkiej Brytanii.

  Podsumowanie kariery Chirona

  Chiron i Varzi triumfujący w GP Francji w 1931. Chiron i Varzi triumfujący w GP Francji w 1931.

  Wystartował w sumie w 228 wyścigach różnych kategorii. Najwięcej w najwyższej klasie Grand Prix (89) i jej następczyni Formule 1 (63). Wziął udział w trzech mistrzostwach Świata. W roku 1927 w ostatniej rundzie Mistrzostw Świata Konstruktorów, w latach 1950-58 Mistrzostwach Świata Kierowców (na zasadach Formuły 1 i Formuły 2) oraz w latach 1953-57 w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych (Sportscar).

  Wygrał 34 wyścigi: 19 Grand Prix, 3 Formuły 1, 7 Formuły Libre, 5 Sportscar, z czego jeden wyścig zaliczany był do Mistrzostw Europy, a 6 do tak zwanych Grandes Épreuves. To właśnie zwycięstwo w Grand Prix Francji w roku 1931 jest największym sukcesem Louisa Chirona.

  W całej karierze zdobył 76 podiów: 42 w wyścigach Grand Prix, 12 w Formule 1, 2 w Formule 2 i jedno w klasie Voiturette, 11 w Formule Libre oraz 8 w wyścigach Sportscar. Jedno podium zdobył w wyścigu zaliczanym do Mistrzostw Świata (Grand Prix Monako 1950), dwa w Mistrzostwach Europy (Grand Prix Belgii 1935 i Francji w 1931) oraz 11 w Grandes Épreuves.

  Kategoria Zgłoszenia Starty Ukończenia Zwycięstwa Podia Pole Position Najszybsze okr.
  Grand Prix9689611942316
  Formuła 175634531221
  Voiturette311
  Formuła 2181082
  Formuła Libre2220177116
  Formuła Temporada332
  Sportscar4941185813
  Indy111

  Lista wyścigów z udziałem Louisa Chirona

  LP Data Wyścig Kategoria Pozycja Samochód Zespół Okrążenia Uwagi
  1 1926-03-28 flag II Grand Prix de Provence FL 4 Bugatti T35 50 Drugi w biegu FL
  2 1926-07-04 flag  Circuit des Gattieres FL 1 Bugatti 1500cc 7
  3 1926-08-01 flag II Grand Prix de Comminges FL 1 Bugatti T35 Automobiles Ettore Bugatti 15
  4 1926-09-12 flag I Gran Premio di Milano FL 4 Bugatti T35 40
  5 1926-09-12 flag II Grand Prix du Moto Club de Marseille FL DNA
  6 1927-03-27 flag III Grand Prix de Provence FL 1 Bugatti T35 Automobiles Ettore Bugatti 5
  7 1927-07-02 flag I Course de Formule Libre de l'A.C.F. FL 2 Bugatti T35B Automobiles Ettore Bugatti 10
  8 1927-07-25 flag V Gran Premio de San Sebastian FL 4 Bugatti T35B 40
  9 1927-07-31 flag IV Gran Premio de Espana FL Ret Bugatti T39A 36 Awaria mechaniczna André Dubonnet
  10 1927-10-01 flag II RAC International Grand Prix GP WC 4 Bugatti T39A 125
  11 1928-03-11 flag  Circuit d'Esterel Plage FL 1 Bugatti
  12 1928-04-01 flag I Circuit de la Riviera FL 1 Bugatti T35C Automobiles Ettore Bugatti 10+6 Drugi w biegu >1500cc SC
  13 1928-04-09 flag I Grand Prix d'Antibes Juan les Pins GP 1 Bugatti T35B Automobiles Ettore Bugatti 75
  14 1928-05-06 flag XIX Targa Florio FL 4 Bugatti T35C Usines Bugatti 1
  15 1928-05-16 flag I Coupe de Bourgogne GP Ret Bugatti T35B 22 Wypadek
  16 1928-06-10 flag IV Premio Reale di Roma FL 1 Bugatti T35C Automobiles Ettore Bugatti 13
  17 1928-06-17 flag VI Grand Prix d'Endurance les 24 Heures du Mans SC Ret Chrysler 72 Sprzęgło Cyril de Vere
  18 1928-07-01 flag XXII Grand Prix de l'Automobile Club de France SC DNA Bugatti
  19 1928-07-05 flag IV Grand Prix de la Marne GP 1 Bugatti T35B Automobiles Ettore Bugatti 50
  20 1928-07-15 flag III Großer Preis von Deutschland SC 6 Bugatti T35C 18
  21 1928-07-25 flag VI Gran Premio de San Sebastian FL 1 Bugatti T35C Automobiles Ettore Bugatti 40
  22 1928-07-29 flag V Gran Premio de Espana SC H 1 Bugatti T35C 15
  23 1928-09-09 flag VIII Gran Premio d'Italia GP GE EUR 1 Bugatti T37A Automobiles Ettore Bugatti 60
  24 1929-05-30 flag  International 500-Mile Sweepstakes Race Indy GE 7 Delage 15-S-8 4 Louis Chiron 200
  25 1929-06-16 flag VII Grand Prix d'Endurance les 24 Heures du Mans SC Ret Stutz DV 32 C. T. Weymann Pożar/Sprzęgło Edouard Brisson
  26 1929-07-14 flag IV Großer Preis von Deutschland SC 1 Bugatti T35C lub T35B Automobiles Ettore Bugatti 18
  27 1929-07-25 flag VI Gran Premio de Espana GP 1 Bugatti T35B Automobiles Ettore Bugatti 40
  28 1929-07-25 flag VII Gran Premio de San Sebastian GP? 1 Bugatti
  29 1929-07-28 flag  Gran Premio de Espana para Vehiculos Sport SC ? Bugatti Mario Lepori
  30 1929-09-15 flag II Gran Premio di Monza GP DNS Delage 15SB
  31 1930-04-06 flag II Grand Prix de Monaco GP 2 Bugatti T35C Automobiles Ettore Bugatti 100
  32 1930-05-14 flag XXXVII Targa Florio SC 2 Bugatti T35B Usines Bugatti 1
  33 1930-05-25 flag VI Premio Reale di Roma GP Ret/2 Bugatti T35C Automobiles Ettore Bugatti 2+17 Awaria mechaniczna Guy Bouriat
  34 1930-06-15 flag II Grand Prix de Lyon GP 1 Bugatti T35C L. Chiron 46
  35 1930-06-29 flag VI Grand Prix de la Marne GP Ret Bugatti T35C L. Chiron 11 Awaria mechaniczna
  36 1930-07-06 flag VII 24 Heures de Spa SC Ret Bugatti T43 Elektryka Guy Bouriat
  37 1930-07-20 flag II Grand Prix de Belgique GP GE EUR 1 Bugatti T35C Automobiles Ettore Bugatti 40
  38 1930-09-21 flag XXIV Grand Prix de l'Automobile Club de France GP GE Ret Bugatti T35B Automobiles Ettore Bugatti 13 Guy Bouriat
  39 1931-04-19 flag III Grand Prix de Monaco GP 1 Bugatti T51 Usines Bugatti 100
  40 1931-05-24 flag IX Gran Premio d'Italia GP ME Ret Bugatti T51 Usines Bugatti 44? Achille Varzi
  41 1931-06-07 flag I Grand Prix de Geneve GP DNA Bugatti T51 Usines Bugatti
  42 1931-06-14 flag IX Grand Prix d'Endurance les 24 Heures du Mans SC Ret Bugatti T50 Ettore Bugatti Wycofał się Achille Varzi
  43 1931-06-21 flag XXV Grand Prix de l'Automobile Club de France GP ME 1 Bugatti T51 Usines Bugatti 101 Achille Varzi
  44 1931-07-05 flag VII Grand Prix de la Marne GP Ret Bugatti T51 Usines Bugatti 2 Układ napędowy
  45 1931-07-12 flag III Grand Prix de Belgique GP ME Ret Bugatti T51 Usines Bugatti 44 Iskrownik Achille Varzi
  46 1931-07-19 flag V Großer Preis von Deutschland GP GE 2 Bugatti T51 Usines Bugatti 50
  47 1931-08-02 flag V Coppa Ciano GP 2 Bugatti T51 Usines Bugatti 10
  48 1931-08-16 flag VII Coppa Acerbo GP 2 Bugatti T51 Usines Bugatti 12
  49 1931-08-22 flag X Tourist Trophy SC DNA Bugatti T50 Ettore Bugatti Wycofał się po wypadku w LM24
  50 1931-09-06 flag IV Gran Premio di Monza GP 7 Bugatti T54 Usines Bugatti 26 Drugi w biegu >3000cc
  51 1931-09-27 flag II Masarykuv Okruh GP 1 Bugatti T51 Usines Bugatti 17
  52 1932-04-03 flag IV Grand Prix de Tunisie GP 6 Bugatti T51 Ettore Bugatti 37
  53 1932-04-17 flag IV Grand Prix de Monaco GP Ret Bugatti T51 Ettore Bugatti 29 Wypadek
  54 1932-04-24 flag VIII Premio Reale di Roma GP DNA Bugatti T51 L. Chiron Ranny w Monako
  55 1932-05-08 flag XXIII Targa Florio GP 3 Bugatti T51 L. Chiron lub Ettore Bugatti 1 Achille Varzi
  56 1932-05-16 flag I Grand Prix de Nimes GP Ret Bugatti T51 Ettore Bugatti 10 Pompa olejowa
  57 1932-05-22 flag II Internationales Avus Rennen GP DNS Bugatti T54 Automobiles E. Bugatt
  58 1932-05-29 flag VI Internationales ADAC Eifelrennen GP 5 Bugatti T51 Ettore Bugatti 14
  59 1932-06-05 flag X Gran Premio d'Italia GP ME Ret Bugatti T54 Ettore Bugatti 39 Przegrzanie Achille Varzi
  60 1932-06-19 flag X Grand Prix d'Endurance les 24 Heures du Mans SC Ret Bugatti T55 G. Bouriat 23? Guy Bouriat
  61 1932-07-03 flag XXVI Grand Prix de l'Automobile Club de France GP ME 4 Bugatti T51 Ettore Bugatti 91
  62 1932-07-17 flag VI Großer Preis von Deutschland GP ME Ret Bugatti T51 Ettore Bugatti 6 Tylnia oś
  63 1932-07-24 flag IV Grand Prix de Dieppe GP 1 Bugatti T51 Ettore Bugatti 62
  64 1932-07-31 flag I Circuit de Vitesse de Nice GP 1 Bugatti T51 Ettore Bugatti 15 Drugi w birgu >2000cc
  65 1932-08-14 flag VIII Coppa Acerbo GP 3 Bugatti T51 Ettore Bugatti 12
  66 1932-09-04 flag III Masarykuv Okruh GP 1 Bugatti T51 Ettore Bugatti 17
  67 1932-09-11 flag V Gran Premio di Monza GP 6 Bugatti T54 Ettore Bugatti 30 4 w biegu #2
  68 1932-09-25 flag I Grand Prix de Marseille GP Ret Bugatti T51 L. Chiron 40? Opona
  69 1933-04-23 flag V Grand Prix de Monaco GP GE 4 Alfa-Romeo 8C-2300 Monza Scuderia CC 100
  70 1933-05-21 flag III Internationales Avus Rennen GP Ret Alfa-Romeo 8C-2300 Monza L. Chiron 1 Układ rozrządu
  71 1933-05-28 flag VII Eifelrennen GP 4 Alfa-Romeo 8C-2300 Monza L. Chiron 15
  72 1933-06-11 flag XXVII Grand Prix de l'Automobile Club de France GP GE Ret Alfa-Romeo 8C-2300 Monza Scuderia CC 5 Tylna oś
  73 1933-06-18 flag XI Grand Prix d'Endurance les 24 Heures du Mans SC Ret Alfa Romeo 8C 2300 MM Capt. G. E. T. Eyston 177? Wypadek Franco Cortese
  74 1933-07-02 flag X 24 Heures de Spa SC 1 Alfa Romeo 8C 2300 ? Luigi Chinetti
  75 1933-07-09 flag IV Grand Prix de Belgique GP GE Ret Alfa-Romeo 8C-2300 Monza Scuderia CC 20 Dyferencjał
  76 1933-08-06 flag I Sveriges Sommar Grand Prix GP Ret Alfa-Romeo 8C-2300 Monza Scuderia CC 0 Karambol
  77 1933-08-15 flag IX Coppa Acerbo GP DNA Alfa-Romeo B (8C-2600) Scuderia Ferrari lub CC
  78 1933-08-20 flag IX Grand Prix du Comminges GP DNA Alfa-Romeo 8C-2300 Monza Scuderia CC
  79 1933-08-27 flag II Grand Prix de Marseille GP 1 Alfa-Romeo B (8C-2600) Scuderia Ferrari lub CC 100
  80 1933-09-10 flag XI Gran Premio d'Italia GP GE Ret Alfa-Romeo B (8C-2600) Scuderia Ferrari lub CC 25 Wydech
  81 1933-09-17 flag IV Masarykuv Okruh GP 1 Alfa-Romeo B (8C-2600) Scuderia Ferrari lub CC 17
  82 1933-09-24 flag VIII Gran Premio de Espana GP GE 1 Alfa-Romeo B (8C-2600) Scuderia Ferrari lub CC 30
  83 1934-04-02 flag VI Grand Prix de Monaco GP GE 2 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 100
  84 1934-04-08 flag VIII Mille Miglia SC 3 Alfa Romeo 8C 2300 Monza Spider Brianza 2.6 Scuderia Ferrari 1 Archimede Rosa
  85 1934-04-22 flag  Circuito di Pietro Bordino GP 2 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 23 Pierwszy w biegu #1
  86 1934-05-06 flag VIII Gran Premio di Tripoli FL 3 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 40
  87 1934-05-20 flag I Grand Prix de Casablanca GP 1 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 60
  88 1934-05-27 flag IV Internationales Avus-Rennen FL Ret Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 9 Przewód olejowy
  89 1934-06-03 flag VIII ADAC Eifelrennen GP 3 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 15
  90 1934-06-17 flag V Gran Premio de Penya Rhin GP 2 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 70
  91 1934-07-01 flag XXVIII Grand Prix de l'Automobile Club de France GP GE 1 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 40
  92 1934-07-08 flag X Grand Prix de la Marne GP 1 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 64
  93 1934-07-15 flag VII Großer Preis von Deutschland GP GE 3 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 25
  94 1934-07-22 flag VI Grand Prix de Dieppe GP Ret Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 15 Wypadek na 1 okr./1. w biegu #2
  95 1934-07-29 flag V Grand Prix de Belgique GP GE Ret Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 20 Wypadek
  96 1934-08-15 flag X Coppa Acerbo FL Ret Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 9 Pożar podczas tankowania
  97 1934-08-19 flag III Grand Prix de Nice GP Ret Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari ?
  98 1934-08-26 flag I Großer Preis der Schweiz GP 5 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 69
  99 1934-09-09 flag XII Gran Premio d'Italia GP GE 6 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 162
  100 1934-09-23 flag IX Gran Premio de Espana GP GE 10 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 29 Gianfranco Comotti
  101 1934-09-30 flag V Masarykuv Okruh GP Ret Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 9 Pompa olejowa
  102 1934-10-28 flag IV Grand Prix d'Algiers GP 2 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 15+15 Antonio Brivio
  103 1935-04-22 flag VII Grand Prix de Monaco GP GE 5 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 97
  104 1935-04-28 flag XXVI Targa Florio GP 2 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 1
  105 1935-05-12 flag IX Gran Premio di Tripoli FL 5 Alfa Romeo Bi-motore Scuderia Ferrari 40
  106 1935-06-09 flag II Circuito di Biella GP 2 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 75 Pierwszy w biegu #2
  107 1935-06-16 flag IX ADAC Eifelrennen GP 3 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 11
  108 1935-06-23 flag XXIX Grand Prix de l'Automobile Club de France GP GE Ret Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 8 Uklad napędowy
  109 1935-06-26 flag V Internationales Avus-Rennen FL 2 Alfa Romeo Bi-motore Scuderia Ferrari 15 Czwarty w biegu #2
  110 1935-06-30 flag IV Grand Prix de Lorraine GP 1 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 59
  111 1935-07-07 flag XI Grand Prix de la Marne GP 2 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 35 Pierwszy w biegu #2
  112 1935-07-14 flag VI Grand Prix de Belgique GP ME 3 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 34
  113 1935-07-21 flag VII Grand Prix de Dieppe GP 2 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 49
  114 1935-07-28 flag VIII Großer Preis von Deutschland GP ME Ret Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 5 Dyferencjał
  115 1935-08-04 flag XI Grand Prix du Comminges GP 4 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 25 3 w biegu #1
  116 1935-08-15 flag XI Coppa Acerbo GP 6 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 10 ? Carlo Pintacuda
  117 1935-08-18 flag IV Grand Prix de Nice GP 2 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 100
  118 1935-08-25 flag II Großer Preis der Schweiz GP ME Ret Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 7 Wypadek
  119 1935-09-08 flag XIII Gran Premio d'Italia GP ME DNS Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari Rezerwowy
  120 1935-09-22 flag X Gran Premio de Espana GP ME Ret Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 28 Ranny kierowca
  121 1935-09-29 flag VI Masarykov Okruh GP 3 Alfa Romeo Tipo-B P3 Scuderia Ferrari 17
  122 1936-04-13 flag VIII Grand Prix de Monaco GP ME Ret Mercedes-Benz W25K Daimler-Benz AG 1 Karambol
  123 1936-05-10 flag X Gran Premio di Tripoli GP 9 Mercedes-Benz W25K Daimler-Benz AG 37
  124 1936-05-17 flag VII Grand Prix de Tunisie GP Ret Mercedes-Benz W25K Daimler-Benz AG 10 Pompa olejowa
  125 1936-06-07 flag VII Gran Premio de Penya Rhin GP 6 Mercedes-Benz W25K Daimler-Benz AG 75
  126 1936-06-14 flag X ADAC Eifelrennen GP 6 Mercedes-Benz W25K Daimler-Benz AG 10
  127 1936-06-21 flag I Magyar Nagy Dij GP Ret Mercedes-Benz W25K Daimler-Benz AG 19 Silnik
  128 1936-07-26 flag IX Großer Preis von Deutschland GP ME Ret Mercedes-Benz W25K Daimler-Benz AG 11 Wypadek
  129 1937-06-20 flag XIV Grand Prix d'Endurance les 24 Heures du Mans SC Ret Talbot T150C Luigi Chinetti 7 Silnik Luigi Chinetti
  130 1937-06-20 flag XIV Grand Prix d'Endurance les 24 Heures du Mans SC DNA Talbot T150C Talbot Start innym autem
  131 1937-07-04 flag XXXI Grand Prix de l'Automobile Club de France SC 1 Talbot T150C Automobiles Talbot 40
  132 1937-07-18 flag XII Grand Prix de la Marne SC Ret Talbot T150C Automobiles Talbot 40
  133 1938-06-19 flag XV Grand Prix d'Endurance les 24 Heures du Mans SC Ret Delahaye 145 Ecurie Bleue 19 Cieśninie oleju René Dreyfus
  134 1946-04-22 flag V Grand Prix de Nice GP 6 Talbot-Lago T26 Automobiles Talbot-Darracq 58
  135 1946-05-30 flag I Coupe de la Résistance GP 2 Talbot-Lago T26 Automobiles Talbot-Darracq 46
  136 1946-06-09 flag I Coupe René le Begue GP GE 2 Talbot-Lago T26 Automobiles Talbot-Darracq 30
  137 1946-06-16 flag IX Grand Prix Automobile de Belgique SC DNA Talbot T26 Automobiles Talbot-Darracq
  138 1946-06-16 flag IX Grand Prix Automobile de Belgique SC Ret Talbot T26 Lord Selsdon ? Pompa olejowa
  139 1946-09-01 flag III Gran Premio del Valentino F1 7 Maserati 4CL Ecurie Autosport 50
  140 1946-09-03 flag  Coppa Brezzi V 3 Cisitalia D46 - FIAT 30
  141 1946-09-29 flag III Circuito di Milano F1 DNS Maserati 4CL Ecurie Autosport 19 Nie ukończył biegu #2
  142 1946-10-06 flag III Grand Prix du Salon F1 6 Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France 70
  143 1947-02-09 flag  Grand Prix d'Hiver F1 DNS Talbot-Lago T26 Auto utknęło na krze
  144 1947-02-23 flag  Stockholms Grand Prix F1 10 Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France Przebita opona
  145 1947-03-09 flag I Sehab Almaz Bey Trophy V DNS Cisitalia D46 - FIAT Nie ukończył biegu #2 (wypadek)
  146 1947-04-07 flag VIII Grand Prix de Pau F1 DNQ Talbot-Lago T150SS L. Chiron
  147 1947-05-08 flag I J.C.C. Jersey Road Race F1 2 Maserati 4CL Scuderia Milano 49
  148 1947-05-18 flag VI Grand Prix Automobile de Marseille F1 16 Maserati 4CL Scuderia Milano 27 Awaria mechaniczna
  149 1947-06-01 flag III Grand Prix de Nîmes F1 2 Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France 70
  150 1947-06-08 flag VII Grand Prix de Suisse F1 GE 13 Maserati 4CL SFACS Ecurie France 25
  151 1947-06-29 flag X Grand Prix de Belgique F1 GE EUR 15 Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France 9 Silnik
  152 1947-07-06 flag XVI Grand Prix de la Marne F1 2 Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France 51
  153 1947-07-20 flag VI Grand Prix de Nice F1 13 Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France 38 Uszczelka
  154 1947-08-03 flag II Grand Prix d´Alsace F1 Ret Maserati 4CL Enrico Platé lub L.Chiron Skrzynia biegów
  155 1947-08-10 flag XIII Grand Prix du Comminges F1 1 Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France 30
  156 1947-09-07 flag XVII Gran Premio d'Italia F1 GE DNS Maserati 4CL Enrico Platé lub L.Chiron
  157 1947-09-21 flag XXXIV Grand Prix de l'Automobile Club de France F1 GE 1 Talbot-Lago T26C SFACS Ecurie France 70
  158 1947-10-05 flag I Grand Prix de Lausanne F1 4 Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France 86
  159 1947-11-16 flag IV Grand Prix du Salon F1 11 Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France 18 Układ napędowy
  160 1948-03-29 flag VIII Grand Prix de Pau F1 11 Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France 32 Linka olejowa
  161 1948-05-02 flag II Grand Prix de Geneve V DNA Simca-Gordini T11 Equipe Gordini
  162 1948-05-02 flag II Grand Prix des Nations F1 17 Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France 9 Silnik
  163 1948-05-16 flag X Grand Prix de Monaco F1 GE 2 Talbot-Lago T26 SFACS Écurie France 100
  164 1948-05-30 flag II Grand Prix de Paris F1 2 Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France 50
  165 1948-06-27 flag III Gran Premio di San Remo F1 6 Talbot-Lago T26SS SFACS Ecurie France 80
  166 1948-07-04 flag VIII Grand Prix de Suisse F1 GE EUR 6 Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France 38
  167 1948-07-11 flag XIV 24 Heures de Spa SC Ret Ferrari 166S Luigi Chinetti ? Uszczelka głowicy
  168 1948-07-18 flag XXXV Grand Prix de l'Automobile Club de France F1 GE 9 Talbot-Lago T26SS SFACS Ecurie France 49
  169 1948-08-08 flag XIV Grand Prix du Comminges F1 3 Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France 29
  170 1948-08-29 flag X Grand Prix d´Albi F1 10 Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France 21
  171 1948-09-05 flag XVIII Gran Premio d'Italia F1 Ret Talbot-Lago T26 SFACS Ecurie France 50 Uszczelka głowicy
  172 1948-10-02 flag III RAC International Grand Prix F1 GE Ret Talbot-Lago T26C SFACS Ecurie France 37 Skrzynia biegów
  173 1948-10-10 flag IV Grand Prix du Salon F1 Ret Talbot-Lago T26C prywatne <32 Claude Bernheim
  174 1948-10-17 flag VII Gran Premio di Monza F1 Ret Talbot-Lago T26C SFACS Ecurie France 45
  175 1948-10-31 flag IX Gran Premio de Penya Rhin F1 3 Talbot-Lago T26C SFACS Ecurie France 70
  176 1949-04-03 flag IV Gran Premio di San Remo F1 Ret Simca-Gordini 15 Automovil Club Argentina lub Scudería Achille Varzi 9 Wypadek
  177 1949-04-18 flag IX Grand Prix de Pau F1 4 Talbot-Lago T26C pr 108 Guy Mairesse
  178 1949-04-28 flag III J.C.C. Jersey Road Race F1 Ret Talbot-Lago T26C SFACS Ecurie France 14 Hamulce
  179 1949-05-14 flag II British Grand Prix F1 GE 19 Talbot-Lago T26C SFACS Ecurie France 41
  180 1949-05-15 flag VII Grand Prix de Marseille F1 6 Talbot-Lago T26C Automobiles Talbot Darracq lub SFACS Ecurie France 49
  181 1949-06-17 flag XXXVI Grand Prix de l'Automobile Club de France F1 GE 1 Talbot-Lago T26C SFACS Ecurie France 64
  182 1949-07-07 flag II Grote Prijs van Zandvoort F1 DNS Talbot-Lago T26C SFACS Ecurie France
  183 1949-07-10 flag XI Grand Prix de l'Albigeois F1 DNA Talbot-Lago
  184 1949-08-07 flag XVI Grand Prix du Comminges F1 4 Talbot-Lago SFACS Ecurie France 44 Paul Vallee
  185 1949-08-15 flag XVIII Circuito di Pescara SC DNA Talbot-Lago SFACS Ecurie France
  186 1949-08-20 flag I Daily Express BRDC International Trophy F1 DNQ Talbot-Lago T26C SFACS Ecurie France
  187 1949-08-20 flag  Silverstone International SC BC 6 Healey Silverstone Donald Healey 27
  188 1949-08-27 flag II Grand Prix de Lausanne F1 5 Talbot-Lago T26C Automobiles Talbot Darracq lub SFACS Ecurie France 86
  189 1949-09-07 flag II Prix de Léman F2 DNA
  190 1949-09-25 flag VIII Velka cena Českošlovenska F1 15 Maserati 4CLT Automobiles Talbot Darracq lub SFACS Ecurie France 8 Skrzynia biegów
  191 1949-10-30 flag  Gran Premio de Madrid F2 10 Osca MT4 Osca Automobili
  192 1949-12-12 flag IV Gran Premio del General Juan Perón FT 11 Maserati 4CLT Écurie Helvetic 32
  193 1950-01-08 flag IV Gran Premio de Eva Duarte Perón FT Ret Maserati 4CLT/48 Écurie Helvetic 23 Układ napędowy
  194 1950-01-15 flag III Gran Premio del General San Martín FT 4 Maserati 4CLT/48 Écurie Helvetic 36
  195 1950-01-22 flag IV Copa Acción de San Lorenzo F1 lub FL DNA Maserati 4CLT Écurie Helvetic
  196 1950-04-10 flag XI Grand Prix de Pau F1 Ret Maserati 4CLT/48 Officine Alfieri Maserati 56 Tylna oś
  197 1950-04-16 flag V Gran Premio di San Remo F1 6 Maserati 4CLT/48 Officine Alfieri Maserati 84
  198 1950-05-13 flag III British Grand Prix F1 WC 18 Maserati 4CLT/48 Officine Alfiere Maserati 24 Sprzęgło
  199 1950-05-21 flag XI Grand Prix de Monaco F1 WC 3 Maserati 4CLT/48 Officine Alfiere Maserati 98
  200 1950-06-04 flag X Grand Prix de Suisse F1 WC 9 Maserati 4CLT/48 Officine Alfiere Maserati 39
  201 1950-07-02 flag XXXVII Grand Prix de l'Automobile Club de France F1 WC 15 Maserati 4CLT/48 Officine Alfiere Maserati 7 Silnik
  202 1950-07-09 flag IV Gran Premio di Bari F1 DNA Maserati 4CLT/48 Officine Alfiere Maserati
  203 1950-07-12 flag IV J.C.C. Jersey Road Race F1 DNA Maserati 4CLT/48 Officine Alfiere Maserati
  204 1950-07-23 flag I Grote Prijs van Nederland F1 DNS Maserati 4CLT/48 Officine Alfieri Maserati Rezerwowy
  205 1950-07-30 flag III Grand Prix des Nations F1 8 Maserati 4CLT/48 Officine Alfieri Maserati 61
  206 1950-08-15 flag XIX Circuito di Pescara F1 DNA Maserati 4CLT/48 Officine Alfieri Maserati
  207 1950-08-26 flag II Daily Express BRDC International Trophy F1 8 Maserati 4CLT/48 Officine Alfieri Maserati 33
  208 1950-09-03 flag XX Gran Premio d'Italia F1 WC 22 Maserati 4CLT/48 Officine Alfiere Maserati 13 Ciśnienie oleju
  209 1950-10-29 flag X Gran Premio de Penya Rhin F1 15 Maserati 4CLT/48 Officine Alfieri Maserati 19 Układ napędowy
  210 1951-04-15 flag III Coppa Inter-Europa SC 3 Delahaye
  211 1951-04-22 flag V Gran Premio di San Remo F1 11 HWM 51/Alta HW Motors 42
  212 1951-04-29 flag I Grand Prix de Bordeaux F1 7 HWM 51/Alta HW Motors 114
  213 1951-05-13 flag X Gran Premio di Monza F2 DNA HWM 51/Alta HW Motors
  214 1951-05-27 flag XI Grand Prix de Suisse F1 WC 7 Maserati 4CLT/48 Enrico Platé 40
  215 1951-06-02 flag V Ulster Trophy F1 19 Maserati 4CLT/48 Enrico Platé 3 Wypadek
  216 1951-06-02 flag V Ulster Trophy FL H ? (>10) Jaguar XK120 W. Tinsley ?
  217 1951-06-17 flag XIII Grand Prix de Belgique F1 WC 10 Talbot-Lago T26C Ecurie Rosier 28 Silnik
  218 1951-06-23 flag XIX Grand Prix d'Endurance les 24 Heures du Mans SC DSQ Ferrari 340 América Barchetta Luigi Chinetti <29 "Heldé"
  219 1951-07-01 flag XXXVIII Grand Prix de l'Automobile Club de France F1 WC 6 Talbot-Lago T26C Écurie Rosier 71
  220 1951-07-14 flag IV British Grand Prix F1 WC 19 Talbot-Lago T26C Écurie Rosier 41 Hamulce
  221 1951-07-22 flag II Grote Prijs van Nederland F1 11 Talbot-Lago T26C Écurie Rosier 41 Hamulce
  222 1951-07-29 flag XIV Großer Preis von Deutschland F1 WC 21 Talbot-Lago T26C Écurie Rosier 3 Silnik
  223 1951-08-05 flag XIII Grand Prix d´Albi F1 3 Talbot-Lago T26C Écurie Rosier 33
  224 1951-08-15 flag XX Circuito di Pescara F1 4 Talbot-Lago T26C Écurie Rosier 12
  225 1951-09-02 flag V Gran Premio di Bari F1 19 Talbot-Lago T26C Écurie Rosier 5 Uszczelka głowicy
  226 1951-09-16 flag XXI Gran Premio d'Italia F1 WC 13 Talbot-Lago T26C Écurie Rosier 22 Zapłon
  227 1951-10-28 flag XI Gran Premio de Espana F1 WC 18 Talbot-Lago T26C Écurie Rosier 3 Zapłon
  228 1951-11-25 flag II Carrera Panamericana SC Ret Delahaye 175S
  229 1952-03-16 flag II Gran Premio di Siracusa F2 DNS Maserati 4CLT/48 Enrico Platé
  230 1952-04-14 flag XII Grand Prix Automobile de Pau F2 FC DNS Maserati 4CLT/48 Enrico Platé Rezerwowy
  231 1952-04-27 flag X Grand Prix de Marsellie F2 FC DNS Maserati 4CLT/48 Enrico Platé Rezerwowy
  232 1953-03-22 flag III Gran Premio di Siracusa F2 2 Osca 20 Louis Chiron 77
  233 1953-04-06 flag XII Grand Prix Automobile de Pau F2 6 Osca 20 Louis Chiron 99
  234 1953-05-03 flag II Grand Prix de Bordeaux F2 DSQ Osca 20 Louis Chiron 67 Push start
  235 1953-05-09 flag V Daily Express BRDC International Trophy F2 Ret Osca 20 Louis Chiron 16 Tankowanie
  236 1953-05-16 flag VII Ulster Trophy F2 5 Osca 20 Louis Chiron 14
  237 1953-06-14 flag XXI Grand Prix d'Endurance les 24 Heures du Mans SC WC Ret Lancia D20 Scuderia Lancia 174 Stracił olej Robert Manzon
  238 1953-07-05 flag XL Grand Prix de l'Automobile Club de France F2 WC 15 Osca 20 Louis Chiron 43
  239 1953-07-18 flag VI British Grand Prix F2 WC DNS Osca 20 Louis Chiron 0
  240 1953-07-26 flag V Circuit du Lac F2 DNA Osca 20 Louis Chiron
  241 1953-08-09 flag III Grand Prix des Sables d'Olonne F2 2 Osca 20 Louis Chiron 90
  242 1953-08-23 flag XII Grand Prix de Suisse F2 WC DNS Osca 20 Louis Chiron 0
  243 1953-08-30 flag I ADAC 1000 Kilometer-Rennen Nürburgring SC WC DNS* Lancia D24 Scuderia Lancia 0 Robert Manzon / Pierro Taruffi
  244 1953-09-12 flag III Tour de France SC Ret Osca 2000S Louis Chiron Wypadek Robert Delpech
  245 1953-09-13 flag XXIII Gran Premio d'Italia F2 WC 10 Osca 20 Louis Chiron 72
  246 1953-09-20 flag IV Gran Premio di Modena F2 5 Osca 20 Louis Chiron 88
  247 1954-05-02 flag XXI Mille Miglia SC/GT WC Ret Austin-Healey 100 Donald Healey Hamulce
  248 1954-06-13 flag XXII Grand Prix d'Endurance les 24 Heures du Mans SC WC DNA Austin-Healey 100 Donald Healey Motor Co Ron Flockhart
  249 1954-07-04 flag II Douze heures internationales de Reims SC Ret Maserati A6GCS Alfonso de Portago
  250 1954-09-12 flag IV Tour de France SC/GT Ret Osca 2000S Louis Chiron Robert Delpech
  251 1954-11-23 flag V Carrera Panamericana SC WC 8 Osca MT4 Monte Carlo Auto Sport Robert Delpech
  252 1955-05-22 flag XIII Grand Prix de Monaco F1 WC 6 Lancia D50 Scuderia Lancia 95
  253 1955-05-29 flag  Les 12 Heures d'Hyeres SC Ret Osca 2000S Louis Chiron Robert Delpech
  254 1955-06-19 flag IX Grand Prix de Tunisie SC 4 Osca 2000S Louis Chiron
  255 1955-09-25 flag  Grosser Preis von Berlin SC 10 Osca MT4 Racing Sport
  256 1955-11-06 flag I Gran Premio Internacional de Venezuela SC Ret Osca MT4 Equipo Madunina
  257 1956-04-29 flag XXIII Mille Miglia SC WC Ret Osca S750 Monte Carlo Sport
  258 1956-05-13 flag XIV Grand Prix de Monaco F1 WC DNS Maserati 250F Scuderia Centro Sud lub Monte Carlo Sport
  259 1956-05-27 flag II Internationales ADAC 1000 Kilometer Rennen SC WC GC Ret Osca MT4 1500 Monte Carlo Sport >26 Luigi Villoresi
  260 1956-06-24 flag IV Gran Premio Supercortemaggiore SC 9 Osca MT4 1500 Soc. An. Osca 92 Giulio Cabianca
  261 1956-06-29 flag III Douze heures internationales de Reims SC Ret Osca MT4 1500 Louis Chiron Silnik Umberto Maglioli
  262 1956-08-05 flag  Rheinland Nürburgring SC GC DNA Osca MT4 1500 Monte Carlo
  263 1956-08-18 flag XXIV Gran Premio di Pescara SC 11 Osca MT4 1500 Louis Chiron
  264 1956-09-16 flag  Grosser Preis von Berlin SC GC 9 Osca MT4 1500 Racing Sport lub Monte Carlo Sport 26 Silnik Luigi Villoresi
  265 1956-09-23 flag  Coupe d'Automne FL 3 Osca MT4 1500 10
  266 1956-09-23 flag  Coupe d'Automne SC 1 Osca MT4 1500
  267 1956-10-07 flag  Coupes du Salon SC 7 Osca MT4 1500 Louis Chiron
  268 1957-05-12 flag XXIV Mille Miglia SC WC 103 Citroën DS19 André Testut
  269 1957-11-03 flag  Gran Premio Internacional de Venezuela SC WC DNS* Osca MT4 Equipo Montecarlo Giulio Masetti / André Testut – 11 miejsce
  Skróty w kolumnie "Kategoria"
  GP - Grand Prix (obecnie Formuła 1)
  FL – Formuła Libre (dowolne samochody)
  V – FIA Voiturette (obecnie Formuła 2)
  F1 – FIA Formuła 1
  F2 – FIA Formuła 2
  SC – Sports Car
  Indy – AAA Indy Car
  FT – ACA Temporada Formula Libre
  GT - Gran Turismo

  EC – Mistrzostwa Europy (konstruktorów w latach, kierowców w latach)
  WC – Mistrzostwa Świata Kierowców (od 1950)
  GE – Grandes Épreuves
  GC – Mistrzostwa Niemiec
  NC – Mistrzostwa Francji
  BC – Mistrzostwa Wielkiej Brytanii

  EUR – Grand Prix Europy
  H – Handicap – szybsze auta startują z opóźnieniem


  Skróty w kolumnie "Pozycja"
  Ret - nie ukończył
  DNS - nie wystartował
  DNS* - On sam nie wystartował, załoga wzieła udział w wyścigu
  DNA - nie przybył na wyścig

  Lista zwycięstw w wyścigach górskich

  LP Data Wyścig Samochód
  1 1924-11-25 flag Barbonnet (koło Nicei, Menton) Bugatti Brescia 2.0-liter
  2 1925-01-11 flag Falicon (koło Nicei) Bugatti 2.0-liter
  3 1925-04-12 flag Mont Chauve (koło Nicei, Menton) Bugatti 1.5-liter
  4 1925-05-10 flag Mont Chauve (koło Nicei, Menton) Bugatti 1.5-liter
  5 1925-08-02 flag Chazeron (Châtel-Guyon koło Riom) Bugatti Brescia 1.5
  6 1925-08-16 flag Justices (Vichy) Bugatti 2.0-liter
  7 1926-02-25 flag La Turbie (Nica) Bugatti 1.5-liter
  8 1926-07-29 flag Luchon, (Peyresourde i St. Gaudens) Bugatti 2.0-liter
  9 1926-07-30 flag Col de Peyressourde (Luchon) Bugatti T35
  10 1926-08-16 flag Croix-Saint-Robert (Mont Dore, Auvergne) Bugatti T35
  11 1926-08-22 flag Justices (Vichy) Bugatti T35
  12 1927-01-16 flag Falicon (koło Nicei) Bugatti 1.5-liter
  13 1927-05-01 flag Plâtričres (Marsylia) Bugatti T35C
  14 1927-05-08 flag Le Camp (Cuges, koło Marsylii) Bugatti T35
  15 1927-06-? flag Monrepos (Bordeaux) Bugatti 2.0-liter
  16 1927-06-12 flag Limonest (Lyon) Bugatti 2.0-liter
  17 1927-06-19 flag Planfoy (Forez) Bugatti T35B
  18 1927-07-? flag Luchon, (Peyresourde i St. Gaudens)
  19 1927-07-10 flag Saint-Alban-Les Eaux (Roanne) Bugatti T35B
  20 1927-08-05 flag Col de Peyressourde (Luchon) Bugatti T35
  21 1927-08-14 flag Klausen (Altdorf) Bugatti T35B
  22 1928-03-18 flag La Turbie (Nice) Bugatti 2.0-liter
  23 1928-03-22 flag Mi-Corniche (koło Monte Carlo) Bugatti 2.0-liter
  24 1929-08-18 flag Klausen (Altdorf) Bugatti T35B
  25 1930-08-10 flag Klausen (Altdorf) Bugatti T45
  26 1930-08-24 flag Bernina (St. Moritz) Bugatti T45

  Lista zwycięstw w rajdach

  LP Data Rajd Samochód Pilot
  1 1954-?-? flag Rajd Monte Carlo Lancia Aurelia GT Ciro Basadonna
  redakcjamapaf1records.eu