f1records.eu Artykuły Grand Prix Rosji

Grand Prix Rosji

Damian Waga, 2013-07-25
Spis treści:


  Pierwsze Grand Prix Rosji

  Zwycięzca I GP Rosji - Gieorgij Suworin Zwycięzca I GP Rosji - Gieorgij Suworin

  W roku 2014 w Formule 1 zadebiutuje Grand Prix Rosji, wyścigiem na torze w Soczi. Dokładnie 100 lat po ostatnim Grand Prix Rosji, które nosiło oficjalną nazwę Grand Prix Automobilklubu Sankt Petersburga. W roku 2013 mija 100 lat od pierwszego Grand Prix Rosji.

  Pierwsze Grand Prix Rosji zorganizowano 7 czerwca 1913 roku. Był to jeden z czterech wyścigów klasy Grand Prix w tamtym roku, obok dwóch wyścigów we Francji (Grand Prix Automobilklubu Francuskiego oraz Grand Prix Francji) i także debiutującego Grand Prix Hiszpanii. Był to także pierwszy w historii wyścig na terenie jeszcze wtedy Carskiej Rosji.

  Około 30-kilometrowa trasa w kształcie czworoboku, została wytyczona w pobliżu Sankt Petersburga pomiędzy Selo Ligovo i Aleksandrowa. Organizatorzy planowali że wyścig będzie trał 4-5 godzin, a kierowcy pokonają 7 okrążeń. Na trasie przejazdu co półtorej mili stał kontroler.

  W wyścigu miało wziąć udział 21 kierowców, ale trzech nie wystartowało, w tym zdobywca Pole Position Niemiec Muller. Ostateczna liczba kierowców na starcie wyniosła 18. Wyścig rozpoczął się o godzinie 11:30, a każdy kierowca startował do wyścigu w odstępie minuty od poprzednika, co przypomina bardziej dzisiejsze rajdy a nie wyścigi. Na drugim okrążeniu zaczął padać deszcz. Ostatecznie wyścig ukończyło 8 kierowców.

  Zwycięzca: flag Gieorgij Suworin (Benz), 7 okr., 2:23:54,6

  2 miejsce: flag Iwanow (Russo-Baltique), +2:56,4

  3 miejsce: flag Nothomb (Metallurgique), +5:24,4

  Drugie Grand Prix Rosji

  Drugie Grand Prix Rosji zorganizowano rok później 31 maja na tym samym torze. Na początku roku 1914 organizator rozesłał zaproszenia do wielu europejskich producentów samochodów i zespołów. Jednak odzew był znikomy, ponieważ większość ekip szykowała się na Grand Prix Automobilklubu Francuskiego, odbywającego się w tym samym miesiącu.

  W wyścigu wystartowało 12 kierowców (15 było na liście zgłoszeń). Podobnie jak rok wcześniej i tym razem kierowcy startowali jeden po drugim. Wyścig rozpoczął Willy Schöll, który później ustanowił rekord okrążenia z czasem 13 minut i 55,6 sekund. Ostatecznie wyścig ukończyło 7 kierowców, ale tylko 6 sklasyfikowano.

  Niecałe dwa miesiące później Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, która była w sojuszu z Rosją, a 31 lipca Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji. Był to początek I Wojny Światowej jak i zarazem koniec wyścigów najwyższej rangi w Rosji. Po zakończeniu wojny, wybuchła w Rosji rewolucja, po której przez bardzo długi czas w Rosji nie organizowano wyścigów.

  Zwycięzca: flag Willy Schöll (Benz), 7 okr., 1:48:32,2

  2 miejsce: flag S. Ovsyannikov (Vauxhall), +10:29,6

  3 miejsce: flag Beria d'Argentine (Aquila Italiana), +13:08,6

  Sport motorowy w Rosji po IWŚ

  Mapa toru Sochi International Street Circuit Mapa toru Sochi International Street Circuit

  Plany pierwszego Grand Prix Związku Radzieckiego, jako runda Mistrzostw Świata Formuły 1 pojawiły się w 1980 roku. W roku 1983 wyścig znalazł się na proponowanym kalendarzu, ale bariery biurokratyczne w ZSRR uniemożliwiły na organizację wyścigu. Bernie Ecclestone nadal dążył do organizacji Grand Prix w Europie wschodniej. Poza GP ZR, rozważano organizację Grand Prix Polski i Grand Prix Węgier. Ostatecznie zdecydowano się na Węgry, a wyścig pod Budapesztem do dziś jest rundą Mistrzostw Świata.

  Choć ZSRR rozpadł się w 1991, dopiero w ostatnich latach wyścigi zaczęły gościć w Rosji. W roku 2010 oddano do użytku tor Smoleńsk Ring zaprojektowany przez Hermanna Tilke, na którym organizowano między innymi wyścigi mistrzostw Europy GT3 oraz ME Ciężarówek. Z kolej w 2012 otwarto tor Moscow Raceway zaprojektowany także przez Tilke, na którym odbyły się wyścigi Formuły Renault, Mistrzostw Świata GT czy Mistrzostw Świata Superbike i Supersport, a także serii DTM.

  Trzeci i najważniejszy tor powstanie w Soczi, gdzie w 2014 ma zostać zorganizowane Grand Prix Rosji. Obiekt położony w Kraju Krasnodarskim ma mieć długość 5.872 km i 16 zakrętów. Tor będzie przebiegać przez wioskę olimpijską, która jest budowana na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się także w 2014 roku.

  redakcjamapaf1records.eu