f1records.eu Artykuły Historia zesołu Forti Corse

Historia zesołu Forti Corse

Damian Waga, 2013-01-13
Spis treści:


  Guido Forti (1940-2013) Guido Forti (1940-2013)

  Guido Forti wspólnie z Paolo Guercim założył zespół wyścigowy pod koniec lat siedemdziesiątych.

  W latach 1995-96 zespół ścigał się w Formule 1, jednak nie zdobył nawet jednego punktu.

  Dla zespołu Forti na przestrzeni lat w juniorskich seriach ścigało się wielu przyszłych kierowców Formuły 1, między innymi Gianni Morbidelli, Domenico Schiattarella, Olivier Beretta, Pedro Diniz czy Hideki Noda.

  Lata 70

  W roku 1977 zespół Forti z kierowcą Teo Fabi rywalizował we włoskiej Formule Ford, gdzie Fabi zdobył mistrzostwo kierowców.

  Rok później z tym samym kierowcą zespół przeniósł się do Włoskiej i Europejskiej Formuły 3, w sumie odnosząc 7 zwycięstw.

  Kolejny rok w Europejskiej F3 nie był tak udany. Żaden z dwóch nowych kierowców ekipy nie zdobył punktów.

  Jednak zespół wystawił jeden samochód Martini-Toyota w Argentyńskiej Formule 3 dla Oscara Larrauri, który zdobył mistrzostwo tej serii wygrywając wszystkie dwa wyścigi.

  Lata 80

  W roku 1980 ekipa startowała jedynie w Europejskiej Formule 3. Argentyńczyk Oscar Larrauri zdobył jednak tylko 7 punktów co dało mu 11 miejsce w klasyfikacji generalnej. Pozostali kierowcy nie powiększyli dorobku zespołu o żaden punkt.

  Prze kolejne sezony aż do 1985 roku ekipa naprzemiennie rywalizowała w Europejskiej i Włoskiej Formule 3 jednak bez żadnych sukcesów.

  1985 los do ekipy się uśmiechnął, kiedy to Franco Forini wygrał mistrzostwo Włoskiej F3 wygrywając 5 wyścigów. W tym roku dla tej ekipy ścigał się również Adrián Campos - przyszły kierowca Formuły 1 w zespole Minardi.

  W roku 1986 ekipa zmieniła skład kierowców wśród który znalazła się Giovanna Amati - przyszła kierowca F1.

  W sezonie 1987 zespół Forti zadebiutował w Formule 3000 przygotowując samochody między innymi dla Nicoli Lariniego. Natomiast w formule 3 dla ekipy ścigali się Emanuele Naspetti i Enrico Bertaggia - wszyscy trzej włosi trafili później do F1.

  Rok 1988 to kolejny sezon bez większych sukcesów. Jedynie Gianni Morbidelli wygrał jeden wyścig we włoskiej F3, a Enrico Bertaggia Grand Prix Makau i Monako.

  W 1989 do ekipy dołączył kolejny przyszły kierowca F1 - Domenico Schiattarella.

  Lata 90

  W roku 1990 w F3000 dla Forti ścigał się jedynie Gianni Morbidelli, a we włoskiej F3 do ekipy dołączył Alessandro Zampedri - przyszły kierowca ChampCar.

  Sezon 1991 był dla ekipy znacznie lepszy niż wszystkie dotychczas w historii. W F3000 u boku Emanuele Naspettiego ścigał się Fabrizio Giovanardi. I chociaż to Naspetti zdobył 3 miejsce w klasyfikacji generalnej to Giovanardi stał się włoską legendą samochodów turystycznych. Zespół w tym roku mistrzostwa zakończył na wysokim 3 miejscu.

  W 1992 trójka kierowców (Emanuele Naspetti i jego zastępca Andrea Montermini oraz Alessandro Zampedri) wywalczyli dla zespołu wicemistrzostwo Formuły 3000. W tym roku dla zespołu ścigali się też Olivier Beretta znany dziś z wyścigów długodystansowych, ale także były kierowca F1 oraz Austriak Philipp Peter - partner Polaka Michała Broniszewskiego w wyścigach samochodów GT.

  W następnym roku do Oliviera Beretty dołączył Brazylijczyk Pedro Diniz. Jednak ekipie udało się wygrać jeden wyścig.

  Rok 1994 to ostatni rok startów w Formule 3000. W Forti pozostał Brazylijczyk, a dołączył do niego Hideki Noda z Japonii.

  Formuła 1 - sezon 1995

  Forti FG01 Forti FG01

  Pierwsze Grand Prix zespołu szybko zweryfikowało ambitne plany zespołu. Już kwalifikacje pokazały jak dużą stratę mają kierowcy włoskiej ekipy do czołówki Roberto Moreno stracił ponad 6 sekund, a Pedro Diniz 7, jedynie Domenico Schiattarella, były kierowca tego zespołu z juniorskiej serii, wtedy kierowca Simteka wypadł gorzej. To właśnie Simtek okazał się głównym rywalem Włochów przez pierwsze wyścigi. W wyścigu kierowcy Forti zajmowali miejsca w końcówce stawki. Roberto Moreno wypadł z toru na 48 okrążeniu i nie zdołał już powrócić, natomiast Pedro Diniz ukończył wyścig, ale aż z 7 okrążeniami starty.

  Grand Prix Argentyny okazało się jeszcze gorszym wyścigiem dla ekipy Forti. Kierowcy w kwalifikacjach stracili ponad 11 sekund do zwycięzcy, w wyścigu zajmowali ostatnie miejsca i mimo tego, że dotarli do mety, to przez stratę 9 okrążeń każdy, nie zostali sklasyfikowani w wynikach wyścigu.

  Grand Prix San Marino dla ekipy nie wyglądało inaczej niż poprzedni wyścig z tą różnicą, że kierowcy stracili jedynie 7 okrążeń i zostali uwzględnieni w wynikach.

  Podczas wyścigu w Hiszpanii Roberto Moreno musiał się wycofać z powodu awarii hamulców po 9 okrążeniach. Diniz wyścig ukończył, ale ze stratą 6 okrążeń do zwycięzcy.

  Grand Prix Kanady to pierwszy wyścig, w którym żaden samochód Forti nie dotarł do mety. Diniz odpadł z powodu awarii skrzyni biegów, a Moreno po awarii układu paliwowego.

  We Francji Diniz odpadł już na pierwszym okrążeniu, jednak zespół odniósł pierwszy „sukces” – Moreno ukończył wyścig przez Andreą Monterminim z zespołu Pacific.

  W GP Wielkiej Brytanii obaj kierowcy zakończyli wyścig przed wcześnie. Diniz odpadł po awarii skrzyni biegów, a Moreno – silnika. GP na torze Silverstone zamknęło pierwszą połowę sezonu, po której Forti zajmowało ostatnie miejsce w klasyfikacji zespołów. Najlepszym miejsce do tej pory było dwukrotnie 10.

  W Grand Prix Niemiec ponownie awarii uległy hamulce, ale tym razem w aucie Diniza. Moreno zakończył wyścig kilkanaście okrążeń później po awarii półosi.

  Kolejne awarie nie pozwoliły na ukończenie obu kierowcom wyścigu na Węgrzech.

  Tor Spa przyniósł świeży powiew do zespołu, po tym jak obaj kierowcy dotarli do mety, chociaż na ostatnich miejscach.

  Wyścig na legendarnym torze Monza rozpoczął się od karambolu na szykanie Ascari, w wyniku, której odpadła trójka kierowców w tym Roberto Moreno, a wyścig został zatrzymany. Po wznowieniu wyścigu awarie, kolizje i wypadnięcia z toru znacznie przetrzebiły stawkę kierowców. Pedro Diniz mimo tego, że przez większą część wyścigu był ostatni a w pozostałej część przedostatni to dzięki pechowi rywalów zajął wysokie 9 miejsce.

  Grand Prix Portugalii obaj kierowcy zakończyli na dwóch ostatnich miejscach. Diniz stracił 5, a moreno 7 okrążeń.

  Grand Prix Europy na torze Nürburgring Moreno zakończył po awarii półosi, ale Pedro Diniz dotarł do mety na 13 miejscu wyprzedzając aż dwóch rywali.

  Grand Prix Pacyfiku to kolejny raz dwa ostatnie miejsca ze stratą 5 (Moreno) i 6 (Diniz) okrążeń. Wtedy jednak nawet Gerhard Berger, który był 4 stracił do Schumachera okrążenie.

  Drugi wyścig w Japonii Moreno zakończył po pierwszym okrążeniu po awarii skrzyni biegów, a Diniz wypadł z toru.

  Przed ostatnim wyścigiem sezonu Forti było 12 w klasyfikacji generalnej wyprzedzając jedynie Simteka, który od GP Monako już się nie ścigał. Moreno wypadł z toru na 22 okrążeniu, a Diniz znów jechał na końcu stawki. Jednak duża liczba wypadnięć z toru (5) i 6 awarii oraz kilku kolizjach pozwoliła Pedro Dinizowi awansować i ukończyć wyścig na 7 miejscu, jedno okrążenie za Pedro Lamy, który wtedy zdobył 1 punkt. Ten wynik pozwoił ekipie na awans w klasyfikacji generalnej na 11 miejsce przed zespół Pacific.

  Formuła 1 - sezon 1996

  Forti FG03 z reklamą Sokol Helicopters Forti FG03 z reklamą Sokol Helicopters

  W sezon 1996 zespół wszedł z dwoma nowymi kierowcami (Lucą Badoerem i Andreą Monterminim), oraz nowym silnikiem Forda. W początkowych jednak wyścigach używano lekko zmodyfikowanego samochodu z przed roku co nie pozwalało osiągać dobrych wyników, a jego następna był tak awaryjny, że nie było mowy o jakichkolwiek wynikach.

  Sezon rozpoczął się od Grand Prix Australii, w którym to obaj kierowcy Forti byli pierwszymi ofiarami wprowadzonej w tym sezonie reguły 107%. Obaj Włosi nie zdołali ustanowić czasu lepszego od 107% czasu zwycięzcy kwalifikacji i nie zostali dopuszczeni do wyścigu.

  Grand Prix Brazylii Badoer zdołał ukończyć na 11 miejscu z czterema okrążeniami straty. Montermini wypadł z toru na 27 okrążeniu.

  W Argentynie role się odwróciły i to Montermini ukończył wyścig na 10 miejscu z 3 okrążeniami straty. Badoer odpadł po kolizji z innym kierowcą i dachowaniu jego samochodu.

  Podczas Gran Prix Europy powtórzyła się sytuacja z Australii i ponownie w wyścigu nie wystartowali obaj kierowcy Forti.

  W San Marino premierę wyścigową miał samochód Forti FG03 prowadzony jedynie przez Badoera. Montermini jechał startym samochodem i nie zdołał się zakwalifikować. Badoer zajął 10 miejsce z 4 okrążeniami straty i jak się później okazało, był to jedyny finisz tego samochodu.

  W Księstwie Monako obaj kierowcy korzystali już z nowych samochodów i obaj zdołali się zakwalifikować, jednak po sesji rozgrzewkowej zaczął padać deszcz i według ówczesnych przepisów zorganizowano krótką dodatkową sesję, aby kierowcy przejechali mokry tor. W tej właśnie sesji Montermini rozbił samochód i z tego powodu nie wystartował w wyścigu. Badoer w tym szaleńczym wyścigu który ukończyło tylko 7 kierowców odpadł w końcówce po kolizji, kiedy to został uderzony przez będącego 6 okrążeń przed Włochem Jacquesa Villeneuve.

  W GP Hiszpanii kierowcy znów nie uzyskali czasu lepszego od 107% czasu zwycięzcy kwalifikacji.

  W Kanadzie samochody zespołu Forti pomalowane były w zielone, a nie jak wcześniej żółte barwy, a na spojlerach pojawiła się reklama Polskiej firmy Sokół Helicpoters. Obaj kierowcy zakwalifikowali się do wyścigu jednak nie ukończyli go. Badoer miał awarię skrzyni biegów na 45 okrążeniu, a w samochodzie Monterminiego zawiodła elektryka po 22 kółkach.

  Podobnie było i w Grand Prix Francji. Badoer odpadł z powodu awarii systemu paliwowego po 29 okrążeniach, a w samochodzie Monterminiego ponowie zawiodła elektryka tym razem już po 2 kółkach.

  W GP Wielkiej Brytanii obaj kierowcy po raz czwarty w sezonie nie zakwalifikowali się.

  Na tor w Niemczech zespół przyjechał ale samochody nie zostały złożone i obaj kierowcy nie wzięli udziału w sesji treningowej. Po tym wyścigu zespół Forti nie tylko jako ten Formuły 1, ale także od Formuły 3000 został rozwiązany i przestał istnieć.

  Obecnie jednen z samochodów FG03 jest wykorzystywany na różnych torach w Wielkiej Brytanii jako prezentacje samochodu F1.

  redakcjamapaf1records.eu