f1records.eu Wiadomości Zmarł John Surtees

Zmarł John Surtees

Damian Waga, 2017-03-10


Zmarł John Surtees

Dziś w Londynie w wieku 83 lat zmarł John Surtees – legenda sportów motorowych. Jedyny kierowca, który został mistrzem świata na motocyklach i w Formule 1.

Surtees czterokrotnie zostawał mistrzem świata w motocyklowej klasie 500 cm³ i trzy razy w 350 cm³. W 1963 roku Brytyjczyk zmienił dyscyplinę, i dzięki współpracy z Ferrari, rok później zdobył mistrzostwa Formuły 1. W 1966 roku Surtees odszedł ze Scuderii, by w kolejnych latach związać swa karierę z Cooperem i Hondą.

Surtees w ostatnich wyścigach w Formule 1 ścigał się dla własnego zespołu samochodami sygnowanymi jego nazwiskiem. Brytyjczyk zdobył także wspólnie z Lorenzo Bandinim trzecie miejsce w wyścigu Le Mans za kierownicą Ferrari 330P.

Po odejściu z aktywnego ścigania skoncentrował się na pomocy w rozwoju kariery swego syna – Henry'ego, który zginął w 2009 roku na torze Brands Hatach. Po tym wydarzeniu Surtees założył fundację imienia swego syna, która do dzisiaj zajmuje się pomocą ofiarom wypadków. Za swe sukcesy na torze i działalność charytatywną Brytyjczyk otrzymał liczne odznaczenia państwowe.

Komentarze:

Nick: E-mail: (nie będzie publikowany)

redakcjamapaf1records.eu