f1records.eu Wiadomości Takuma Sato wygrywa Indy500

Takuma Sato wygrywa Indy500

Damian Waga, 2017-05-29

Takuma Sato odniósł zwycięstwo w prestiżowym wyścigu Indy 500. Były kierowca Jordana, BAR Hondy i Super Aguri w Formule 1 prowadził w wyścigu jedynie przez 17 okrążeń, jednak w pod koniec wyścigu zaatakował prowadzącego wówczas Hélio Castronevesa i nie oddał już pozycji do linii mety. Dla Japończyka był to 8 start w Indy 500, i do tej pory najlepsze miejsce jakie zajął to dwukrotnie 13ste.

Zespołowy partner Japończyka z Andretti Autosport – Fernando Alonso nie dojechał do mety z powodu awarii jednostki napędowej Hondy. Hiszpan, który debiutował nie tylko w Indy500, ale w ogóle w serii IndyCar i na torze owalnym pokazał się z bardzo dobrej strony. Startując z 5 miejsca początkowo stracił kilka pozycji, ale systematycznie odrabiał straty i już na 36 okrążeniu wyprzedził innego kierowcę Formuły 1 - zwycięzcę z zeszłego roku - Alexandra Rossiego. Hiszpan w sumie prowadził przez 27 okrążeń, gdy nagle na 180 kółku posłuszeństwa odmówiła jednostka napędowa Hondy.

Nie byłą to jedyna awaria silnika podczas wyścigu. Z tego samego powodu zmagań nie ukończyli Ryan Hunter-Reay i Charlie Kimball - także silniki Hondy. Tor Indianapolis w tym roku nie był łaskawy dla jednostek napędowych - łącznie z poprzednim wyścigiem na torze Grand Prix oraz sesjami treningowymi awarii uległo aż 9 silników.

Kolejnym kierowcą Formuły 1 który odegrał kluczową rolę w wyścigu był Max Chilton. Brytyjczyk prowadził przez 50 okrążeń - największą ilość ze wszystkich kierowców.

Poza Fernando Alonso, który zakończył przedwcześnie, w pierwszej siódemce na mecie, znalazło się aż 4 kierowców Formuły 1. Wspomniany Max Chilton zajął 4 miejsce, natomiast dwójka ostatnich zwycięzców wyścigu Indy 500 - Juan Pablo Montoya i Alexander Rossi - zajęli odpowiednio szóste i siódme miejsce. Sébastien Bourdais po wypadku w kwalifikacjach nie wystartował w wyścigu.

Ostatnie okrążenia wyścigu

Na początku rywalizacji, podczas gdy w wyścigu prowadził Alonso, doszło do bardzo groźnie wyglądającego wypadku pomiędzy Jay Howardem a Scottem Dixonem. W wypadku niegroźnie został ranny porządkowy. Kierowcom nic poważnego się nie stało i opuścili samochody o własnych siłach. Z powodu uszkodzonej siatki ochronnej wyścig został przerwany czerwoną flagą.

Wypadek Howard/Dixon

Z kolei na 17 okrążeń przed metą doszło do karambolu z udziałem 5 kierowców (Josef Newgarden, James Davison, Oriol Servià, James Hinchcliffe i Will Power)